SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI                                                                    SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI

ZONE TEAM

29 Ağustos 2017

SOSYAL MEDYA BAĞIMLILIĞI

Bağımlılığı ölçmenin ve kurtulmanın yolları

Sosyal medyadan uzaklaştığınızda içinizde bir boşluk hissi mi oluşuyor? Bilgisayarınızı, tablet veya cep telefonunuzu kapattığınızda, akıştan uzaklaştığınızı mı düşünüyorsunuz yoksa? Cep telefonu olmadan nasıl yaşadığımızı hatırlamıyoruz bile, merak etmeyin dünyanın büyük bölümü ile aynı sorunu yaşıyoruz.

Yapılan araştırmalar da gösteriyor ki, sosyal medya bağımlılık yapıyor. Psikolojik durumumuzun izin verdiği ölçüde; sosyal medya bizi ne kadar yalnız kalma hissinden uzaklaştırıyorsa, o kadar fazla yalnız kalmak istemiyoruz. Diğer yandan yorumlar, yazışmalar, beğeni ve favorilerle kurulan ilişki, beynimizde "ödül alanları" oluşturarak dopamin salgılamamıza neden oluyor. Bu durumda gerçek anlamda bağımlılık oluşturuyoruz; bu hissi her zaman yaşamak istiyoruz! Oysa ki buna ayıracak vaktimiz dahi olmuyor çoğu zaman, bir sürü yapılacak işin arasında bir bakmışız ki arkadaşlarımızın tatil fotoğraflarına bakıyoruz...

Sabah kalktığınızda ilk işiniz sosyal medyaya bakmak mı? Gün içinde sosyal medya sayfalarını sürekli yenileyerek akışı anlık olarak takip mi ediyorsunuz? Profilinizi devamlı güncelliyor musunuz, günlük rutinizi paylaşmadan duramıyor musunuz? Sıkıldığınızda aklınıza gelen ilk seçenek sosyal medya mı? Tüm bu sorulara cevabınız evetse, siz de bir sosyal medya bağımlısısınız. Günün büyük çoğunluğunu sosyal medyaya ayırdığınız için rahatsızlık duyuyorsanız, aşağıdaki yöntemlerle kullanımınızı yeniden düzenleyerek sağlıklı bir sosyal medya kullanıcısı olabilirsiniz.

Profesyonel düşünün: Kimimiz işimizin, amacımızın bir parçası olarak sosyal medyayı devamlı takip etmek ve var olmak zorundayız, kimimiz de uzaktaki arkadaşlarımızla görüşebilmek ve haberleşebilmek için kullanıyoruz. Profilinize profesyonel bir gözle bakın; kullanım amacınızı ve tarzınızı gözden geçirin.

Zaman sınırı koyun: En önemli ve yapılması gereken ilk şey, sosyal medya kullanımınıza bir saat koymaktır. Bir gazeteyi ne kadar sürede okuyorsanız kendinize o kadar süre verin. Önceliklerinizi belirleyin ve sosyal medyanın bilinçaltınızda bir "boş zaman aktivitesi" olarak yer alan tanımını değiştirin.

Bildirimleri kapatın: Cep telefonunuzu gözden geçirerek, sizi sosyal medyaya ulaştıran tüm uygulamaları kaldırmanız en iyi çözümdür. Bunu yapamıyorsanız, bildirimleri kapatın. Her yeni güncelleme, sosyal medyaya bir davettir. Sosyal medyaya gireceğiniz zamanı siz belirleyin.

Hafızanızı güçlendirin: Sosyal medya, check-in'ler, yorumlar, fotoğraflar... Çoğu zaman bazı şeyleri hatırlamak için sosyal medya sayfalarınızda bir yolculuğa çıkmanız gerekiyorsa, hafızanız da sosyal medyaya bağımlı hale gelmiş olabilir. Kişisel gündeminizi sosyal medyadan uzaklaştırarak bir deftere taşımak iyi bir sonuç verir.

Dışarıya çıkın: Canınız sıkıldığında gündemden uzaklaşarak kendinize vakit ayırmanız, sadece zihinsel sağlığınız için değil, fiziksel sağlığınız için de en etkili yollardan biridir. Düzenli olarak egzersiz yapın, her gün küçük bir yürüyüşe çıkın veya sadece dışarı çıkın!


ÜCRETSİZ DENEME ÜYELİĞİ İÇİN HEMEN BAŞVURUN

LÜTFEN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUNUZ.

DANIŞMANLARIMIZ EN KISA ZAMANDA SİZE ULAŞACAKTIR.

Zone form

1. Ücretsiz deneme, kulübe yakın (en fazla 10km) olan misafirler içindir.

2. Misafirlerimizin, 20 yaş ve üzerinde olması gerekmektedir.

3. Ücretsiz deneme hakkı her misafirimiz için bir kereliktir.

Bu şartlar sağlanmazsa kulübe günlük giriş ücreti olarak 80 TL ödenir.

1. Onay metni

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Merkez Yapı İnşaat Spor ve Tur. İşl. A. Ş. (“Zone”) tarafından veya bir aracı firma vasıtasıyla tarafıma Zone tarafından sunulan hizmetlere ve şirketle ilgili güncellemelere ilişkin telefon, faks, elektronik, posta, MMS ya da SMS hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri ve görüntü içerikli her türlü ticari elektronik ileti ile yapılacak her türlü tanıtım, bilgilendirme, reklam, kampanya, aktivite, pazarlama fırsat ve sair iletilerin gönderimini ve bu form kapsamında vermiş olduğum bilgilerin istatistik ve anket çalışmaları için kullanılabileceğini kabul ettiğimi ve Zone tarafından gönderilen iletilerde bu hususta belirtilen yöntemle gönderim listesinden her zaman kolayca ve ücretsiz şekilde çıkarak ticari elektronik ileti gönderimini durdurabileceğimi bildiğimi beyan ederim.

2. Kanun kapsamında tarafınızca ticari elektronik ileti gönderilmesi için tarafınızdan onay verilmesi gerekliliğine ilişkin bilgilendirme metni aşağıdaki gibidir

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde, hizmet sağlayıcının, mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlama, işletmesini tanıtmak ya da kutlama ve temenni gibi içeriklerle tanınırlığını artırmak amacıyla alıcıların elektronik iletişim adreslerine gönderdiği ticari elektronik iletiler için kendisi tarafından alıcı olarak tarafınızdan onay alınması gerekmekte olup bu minvalde tarafınızdan söz konusu onay formunun kabul edilmesi gerekmektedir. Devam eden abonelik, üyelik veya ortaklık durumu ile tahsilat, borç hatırlatma, bilgi güncelleme, satın alma ve teslimat veya benzeri durumlara ilişkin bildirimleri içeren iletiler ile hizmet sağlayıcıya ilgili mevzuatla getirilen bilgi verme yükümlülüğü durumlarında şirketimiz açısından önceden onay alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte, gerekçe göstermeksizin ticari elektronik iletiyi reddetme hakkınızın bulunduğunu ve ticari elektronik ileti hangi iletişim kanalıyla gönderildiyse ret bildiriminin ücretsiz bir şekilde aynı iletişim kanalıyla sağlanabileceğini belirtiriz.

Yukarıdaki maddeleri ve sözleşmeyi okudum, kabul ediyorum.