OTURMAYLA GELEN TEHLİKE                                                                     OTURMAYLA GELEN TEHLİKE

ZONE TEAM

13 Şubat 2018

OTURMAYLA GELEN TEHLİKE

Oturmak, modern toplum içinde doğuştandır. Evden işe giderken yolda iki ya da üç saatini direksiyon başında veya toplu taşımada oturarak geçiren insanlar var. Aynı şekilde işten eve dönmeyi de düşünürsek, günün dört ila altı saatini bir yerden başka bir yere giderken oturarak geçiren kişiler olduğunu görüyoruz.

Oturma Salgını

Yetişkin yaştaki kişiler, günde en az 9,5 saatini oturarak geçiriyor.

Siz günde kaç saatinizi oturarak geçiriyorsunuz?

Birçok ağrıyı, bel problemlerini hepimiz tecrübe etmişizdir. Artık endişelenmeyin. Günümüz bilimi, bizlere gün ve gün oturmanın ciddi etkilerini göstermektedir.

Oturmanın Zararları

İnsan bedeni, uzun süre oturmaya ve oluşabilecek kötü sonuçlara göre tasarlanmamıştır. İnsan evrimi düşünüldüğünde insan vücudunun oturmaya mekanik uyum sağlayamadığını görmekteyiz. Birçok bilimsel çalışmada, kronikleşmiş oturmanın riskler taşıdığı vurgulanmıştır.

Oturmak;

 • Obezite, kalp hastalıkları, 2. tip diyabet ve kanser gibi hastalıkların koşullarını oluşturur
 • Ölüm riskini arttırır.
 • Akut ve kronik hastalıklarını oluşturur.
 • Yaşamsal faaliyetleri yavaşlatır.

Bu durumlara biraz daha detaylı bakalım.

‘Uzun süre oturma durumunun ölüm riski taşıması’ (Published in the Archives of Internal Medicine (2012; 172 [6], 494-500)) adlı yayınlanan çalışmaya göre, yaşları 45’ten daha büyük olan 222.497 Avustralyalı yetişkinde yapılan araştırmada, günlük oturma süresi ve erken ölüm oranı arasında paralellikler olduğu ortaya çıktı. 11 saat veya daha fazla süre oturma alışkanlığı olan bireyler, erken ölüm riski taşıyordu.

Kronikleşen oturma, insanların erken / zamansız hayatlarını kaybetmesine sebep olmaktadır. İngiliz araştırmacılarına göre; televizyon karşısında geçirilen her saat, kişinin ömrünü 22 saniye azaltmaktadır. Bir başka araştırmaya göre; 13 yıllık periyotlarda, oturma oranına ve yapılan egzersizlere göre 100.000’in üzerinde adayın katıldığı bir çalışma yapılmıştır. Günde 6 saatten fazla oturan kadınlarda, daha az süre oturan kadınlar göre, %37 oranında ölüm oranı tespit edilmiştir. Aynı durum erkekler için, yine günde 6 saatten fazla oturan erkeklerde %18 ölüm oranın olduğu belirtilmiştir. Bu bulgulara, yapılan egzersizlerin seviyeleri baz alınarak erişilmiştir. Ölüm riski, yetersiz yapılan fiziksel aktiviteler ile uzun süre oturma durumu birleştikçe artış göstermektedir. Kadınlar ve erkeklerin toplam, %94’ü uzun süre zamanını oturmakla geçirirken, %48’i bu durumdan dolayı hayatlarını kaybetmektedir.

Çözüm Net: Egzersiz

Eğer her gün bir saatten fazla oturuyorsanız, haftanın belli günleri yapılan 30 - 45 dakikalık egzersiz yeterli değildir. Haftanın 5 günü egzersiz yapmayı alışkanlık haline getirin. Gün boyunca, aralıklı olarak hafif egzersizler yapmak sağlık açısından çok daha etkilidir. Uzun oturma durumlarında, günlük programınızı hareket yapmak için kısa bölümlere ayırın. Bilgisayarda çalışırken oturmak ve ayakta kalmak arasında değişimler yapmayı deneyin. ‘standing desk’ (ayakta masası) kullanmanız da bir alternatif olabilir.

Daha fazla hareket etmen ve kendini daha iyi hissetmen için Zone Fitness & Spa olarak A takımı eğitmenlerimizle yanındayız. Ücretsiz deneme üyeliği için hemen bizimle iletişime geç.


ÜCRETSİZ DENEME ÜYELİĞİ İÇİN HEMEN BAŞVURUN

LÜTFEN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUNUZ.

DANIŞMANLARIMIZ EN KISA ZAMANDA SİZE ULAŞACAKTIR.

Zone form

1. Ücretsiz deneme, kulübe yakın (en fazla 10km) olan misafirler içindir.

2. Misafirlerimizin, 20 yaş ve üzerinde olması gerekmektedir.

3. Ücretsiz deneme hakkı her misafirimiz için bir kereliktir.

Bu şartlar sağlanmazsa kulübe günlük giriş ücreti olarak 80 TL ödenir.

1. Onay metni

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Merkez Yapı İnşaat Spor ve Tur. İşl. A. Ş. (“Zone”) tarafından veya bir aracı firma vasıtasıyla tarafıma Zone tarafından sunulan hizmetlere ve şirketle ilgili güncellemelere ilişkin telefon, faks, elektronik, posta, MMS ya da SMS hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri ve görüntü içerikli her türlü ticari elektronik ileti ile yapılacak her türlü tanıtım, bilgilendirme, reklam, kampanya, aktivite, pazarlama fırsat ve sair iletilerin gönderimini ve bu form kapsamında vermiş olduğum bilgilerin istatistik ve anket çalışmaları için kullanılabileceğini kabul ettiğimi ve Zone tarafından gönderilen iletilerde bu hususta belirtilen yöntemle gönderim listesinden her zaman kolayca ve ücretsiz şekilde çıkarak ticari elektronik ileti gönderimini durdurabileceğimi bildiğimi beyan ederim.

2. Kanun kapsamında tarafınızca ticari elektronik ileti gönderilmesi için tarafınızdan onay verilmesi gerekliliğine ilişkin bilgilendirme metni aşağıdaki gibidir

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde, hizmet sağlayıcının, mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlama, işletmesini tanıtmak ya da kutlama ve temenni gibi içeriklerle tanınırlığını artırmak amacıyla alıcıların elektronik iletişim adreslerine gönderdiği ticari elektronik iletiler için kendisi tarafından alıcı olarak tarafınızdan onay alınması gerekmekte olup bu minvalde tarafınızdan söz konusu onay formunun kabul edilmesi gerekmektedir. Devam eden abonelik, üyelik veya ortaklık durumu ile tahsilat, borç hatırlatma, bilgi güncelleme, satın alma ve teslimat veya benzeri durumlara ilişkin bildirimleri içeren iletiler ile hizmet sağlayıcıya ilgili mevzuatla getirilen bilgi verme yükümlülüğü durumlarında şirketimiz açısından önceden onay alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte, gerekçe göstermeksizin ticari elektronik iletiyi reddetme hakkınızın bulunduğunu ve ticari elektronik ileti hangi iletişim kanalıyla gönderildiyse ret bildiriminin ücretsiz bir şekilde aynı iletişim kanalıyla sağlanabileceğini belirtiriz.

Yukarıdaki maddeleri ve sözleşmeyi okudum, kabul ediyorum.