KIŞA HAZIRLIK ZAMANI                                                                      KIŞA HAZIRLIK ZAMANI

ZONE TEAM

29 Ağustos 2017

KIŞA HAZIRLIK ZAMANI

Yaz sebzelerinin tadını kışın da çıkarın!

Yaz sebzelerini kurutarak, konserveleyerek, dondurarak saklayabilirsiniz. Tüm sebze ve meyvelerin kendi usullerince bir saklama yöntemi vardır, bazılarında tek bir yöntem geçerlidir, domates gibi sebzeleri hem kurutabilir hem de salça haline getirebilirsiniz.

Sebzeleri nasıl kurutabiliriz?

Maydonoz, nane gibi bağ halindeki yeşillikleri boyunlarını sererek kurutmak gerekir. Serin, az nemli ve gölge yerde kuruyan yeşilliklerin kokusu ve tadı daha yoğun olur. Kırmızı biber gibi sebzeleri ince ve naylon bazlı bir ipi saplarından geçirerek ipe dizebilirsiniz. Güneşte kurutmanız en sağlıklısı olacaktır fakat yaşadığınız yer nemliyse küflenme sorunu yaşamamak için kurutma işlemini fırında da yapabilirsiniz. Fırında kurutma işlemi için 75 - 100 derecede, 15 dakika yeterli olacaktır.

Evde domates salçası nasıl yapılır?

10 kilo domatesten ortalama 1 kg domates salçası elde edersiniz. Domatesleri seçerken kokuları size yol gösterecektir, doğal domatesin kokusunu alırsınız, kabukları ince domatesleri tercih edin. Ezik olmaları sorun değildir.

20 kg domates, 200 gr kaya tuzu, kapaklı büyük cam kavanozlar, tepsi, tül

Domatesleri iyice yıkayın. Kabukları ile birlikte dört parçaya bölün. Büyük cam kavanozlara bir kat domates, bir avuç kaya tuzu olacak şekilde kavanozlara sıkıca bastırarak yerleştirin, kavanozu ağzına kadar doldurmayın, bir miktar boşluk bırakın. Cam kavanozlarıyla birlikte güneşte bekletmeye alın. 1 - 2 gün bekletin, tuz bütün domateslere işleyecek. 2 günün sonunda domatesler köpürmüş olacak. Kaptaki domateslerin suyunu süzün ve ellerinizle kabuklarını ayrıştırın. Kabukları alınmış domatesleri 3 - 4 saat daha bekletin. Kavanoz içinde domatesin suyunun ayrıştığını göreceksiniz. Suyu dökerek koyu kısmını cam tepsiye alın. Bunun için bir tülbent veya kevgir de kullanabilirsiniz. Cam tepside bulunan domatesi güneşte bekletmeye alın. Dışardaki tozdan korumak için tül ve mandallarla üzerine koruyucu bir düzenek yapın. Güneşin altında bekleyeceği bir hafta boyunca, her gün biraz karıştırın. Tuzunu kontrol edin, tuz tadı alamıyorsanız ilave edin. Suyu iyice çekilmiş olan domateslerinizi cam kavanozlara paylaştırın. Bozulma riskine karşı küçük kavanozlar kullanın ve salçayı kavanozda hiç hava almayacak şekilde sımsıkı yerleştirin. Kapağı kapatmadan önce üstüne zeytinyağı ekleyerek havayla teması kesin.

Taze fasülye dondurucuda nasıl saklanır?

Pek çok sebze gibi taze fasülyeyi de ayıklayarak derin dondurucuya atabilir ve kış boyunca ihtiyaç duyduğunuzda kullanabilirsiniz. Taze fasülye için en iyi saklama yöntemi, domates ile birlikte hazırlayarak dondurmaktır.

15 kg taze fasülye, 6 - 7 kg domates

Fasülyeleri yıkadıktan sonra uçlarını temizleyin, kılçıkları varsa ayırın. Fasülyeleri ortadan ikiye doğru kırın. Domateslerin tamamını rendeleyin. Derin bir tencereye 2 su bardağı kadar domates rendesi koyun ve üzerine tencereyi dolduracak kadar fasülye ilave ederek kapağını kapatın. Kendi buharında ortalama 10 dakika, fasülyenin rengi hafifçe dönene kadar pişirin. Fasülyenin çok yumuşamamasına dikkat edin, fasülyeleriniz diri kalmalı. Fasülyeler hafifçe piştikten sonra geniş tepsiye alın ve soğutun. Soğumuş olan fasülyeleri, birer pişirimlik buzdolabı poşetlerine alın. Poşetin fazla olan havasını da bir pipet yardımıyla kolayca alabilirsiniz. Poşetin ağız kısmını bir araya getirerek bir buket görünümünde tutarak pipeti buradan içeri yerleştirin. Poşetteki havayı buradan çekerek ağzını kapatın.

Bezelye, iç bakla, barbunyalar için de ayıkladığınız sebzeleri pişirmeden veya en fazla 3'er dakika haşladıktan sonra saklayabilirsiniz. Birer pişirimlik sebzeleri buzdolabı poşetine koyun, pipet yöntemiyle poşetlerin havasını alarak derin dondurucuda saklayın.

Tarhana nasıl yapılır?

İçeriğindeki vitamin, mineral ve zengin liflerle, yüksek kolestrol, kalp krizi, obezite, yüksek tansiyon ve damar hastalıklarının azaltılmasında etkili olan tarhana, vücut için gerekli bazı aminoasitleri de içerir. Ayrıca tarhananın bileşimindeki yoğurt ve bitkilerden gelen laktik asit, tarhanadaki proteinleri aminoasitlerle parçalayarak sindirimi kolay bir gıda haline dönüştürür. Böylece aminoasitler vücuda hazır halde girer ve bağırsaklar tarafından kolayca emilirler.

Tarhana yaparken kullandığınız tüm sebzelerin ve unun gerçek, doğal, organik olmasına özen gösterin.

3 kg domates, 2 kg soğan, 2 kg kırmızı biber, 6 - 7 adet havuç, 1 kg süzme yoğurt, 1 kg haşlanmış nohut, tarhana otu veya nane, maydonoz, fesleğen, 1 tatlı kaşığı kuru maya, tuz, un

Bir tencereye nohut, iri doğranmış soğan, havuç, kırmızı biberler ve domatesi ekleyin. En üste tarhana otunu koyun. Bir çay bardağı kadar su ekleyin ve çok kısık ateşte 2 saat pişirin. Düdüklü tencerede 30 dakika yeterli olacaktır. Ocaktan indirdiğiniz karışım ılıklaştığında, üzerindeki tarhana otunu alın. Bir sonraki işlemde çok fazla un almaması için suyunu iyice süzün ve sebzeleri robot yardımıyla parçalayın. Püre haline gelince geniş bir yere alın ve tuz ekleyin. Tuz tadı almanız lazım, normalden biraz daha tuz ekleyin. Mümkünse kaya tuzu kullanabilirsiniz. 1 tatlı kaşığı mayayı ve 1 kilo süzme yoğurdu ekleyin. Azar azar un ilave ederek poğaça hamuru kıvamına gelene kadar yoğurun. Üzerini örterek ılık bir yerde 3 - 4 gün bekletin. Hamur beklerken mayalanmadan ötürü kabaracaktır. 5 - 6 saat ara ile tekrar bastırarak yoğurun ve içindeki hava kabarcıklarının çıkmasını sağlayın. Kabardıkça kötü bir koku oluşacaktır, içinde oluşan gazı boşalttıkça 2 - 3 gün sonunda koku azalır. 3 - 4 günün sonunda, tarhana hamurundan avuç içi büyüklüğünde parçalar kopartın ve temiz büyük bir beze çok yakın olmayacak şekilde elinizde hafifçe bastırarak ince bir kraker kalınlığında yerleştirin. Bekleyen hamurların yüzü kabuk tuttukça başka bir bez üzerine ters çevirin. Böylece hamurları bir kaç defa çevirmiş olursunuz. Elinize aldığınızda kolayca ufalanacak kıvama geldiğinde hepsini ufalayarak küçültmeye başlayın. Bunun için bir süzgeç de kullanabilirsiniz. İyice ufalanmış tarhanaları gölge bir yerde tamamen kurutmaya bırakın. Tarhanayı kuruturken güneş alırsa tarhananın kırmızı olan rengi daha açık olacaktır. Bu yüzden direkt güneş ışığından koruyarak bir hafta bu şekilde kurumasını sağlayın.


ÜCRETSİZ DENEME ÜYELİĞİ İÇİN HEMEN BAŞVURUN

LÜTFEN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUNUZ.

DANIŞMANLARIMIZ EN KISA ZAMANDA SİZE ULAŞACAKTIR.

Zone form

1. Ücretsiz deneme, kulübe yakın (en fazla 10km) olan misafirler içindir.

2. Misafirlerimizin, 20 yaş ve üzerinde olması gerekmektedir.

3. Ücretsiz deneme hakkı her misafirimiz için bir kereliktir.

Bu şartlar sağlanmazsa kulübe günlük giriş ücreti olarak 80 TL ödenir.

1. Onay metni

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Merkez Yapı İnşaat Spor ve Tur. İşl. A. Ş. (“Zone”) tarafından veya bir aracı firma vasıtasıyla tarafıma Zone tarafından sunulan hizmetlere ve şirketle ilgili güncellemelere ilişkin telefon, faks, elektronik, posta, MMS ya da SMS hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri ve görüntü içerikli her türlü ticari elektronik ileti ile yapılacak her türlü tanıtım, bilgilendirme, reklam, kampanya, aktivite, pazarlama fırsat ve sair iletilerin gönderimini ve bu form kapsamında vermiş olduğum bilgilerin istatistik ve anket çalışmaları için kullanılabileceğini kabul ettiğimi ve Zone tarafından gönderilen iletilerde bu hususta belirtilen yöntemle gönderim listesinden her zaman kolayca ve ücretsiz şekilde çıkarak ticari elektronik ileti gönderimini durdurabileceğimi bildiğimi beyan ederim.

2. Kanun kapsamında tarafınızca ticari elektronik ileti gönderilmesi için tarafınızdan onay verilmesi gerekliliğine ilişkin bilgilendirme metni aşağıdaki gibidir

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde, hizmet sağlayıcının, mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlama, işletmesini tanıtmak ya da kutlama ve temenni gibi içeriklerle tanınırlığını artırmak amacıyla alıcıların elektronik iletişim adreslerine gönderdiği ticari elektronik iletiler için kendisi tarafından alıcı olarak tarafınızdan onay alınması gerekmekte olup bu minvalde tarafınızdan söz konusu onay formunun kabul edilmesi gerekmektedir. Devam eden abonelik, üyelik veya ortaklık durumu ile tahsilat, borç hatırlatma, bilgi güncelleme, satın alma ve teslimat veya benzeri durumlara ilişkin bildirimleri içeren iletiler ile hizmet sağlayıcıya ilgili mevzuatla getirilen bilgi verme yükümlülüğü durumlarında şirketimiz açısından önceden onay alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte, gerekçe göstermeksizin ticari elektronik iletiyi reddetme hakkınızın bulunduğunu ve ticari elektronik ileti hangi iletişim kanalıyla gönderildiyse ret bildiriminin ücretsiz bir şekilde aynı iletişim kanalıyla sağlanabileceğini belirtiriz.

Yukarıdaki maddeleri ve sözleşmeyi okudum, kabul ediyorum.