KIŞ BİTKİLERİ                                                                          KIŞ BİTKİLERİ

ZONE TEAM

15 Eylül 2017

KIŞ BİTKİLERİ

Kışın da yetiştirebileceğiniz bitkiler

Yaz bitti ama bu yeni bitkiler ekemeyeceğimiz anlamına gelmiyor! Hatta bazı kış bitkilerinin çimlenmesi için serin hava en uygun koşulları sağlıyor. Kış bitkilerini ekmek için, ilk don tarihinden önce dikim yapılmalıdır. Bitkinin güçlü olması için çimlenme şartlarının bu tarihten önce oluşmuş olması gerek. Duruma göre bitkileri bu tarihlerde şartların nispeten daha ılık olduğu iç mekanlara da taşıyabilirsiniz.

Roka

Roka rutubeti seven bir bitkidir. Organik maddelerce zengin toprakları ve gölgeyi sever. Roka tohumlarını ekmeden bir gün önce suda beklettikten sonra ekmeniz daha çabuk çimlenmelerini sağlar. Uygun şartlarda tohumlar, 5 - 7 gün sonra çimlenir. Bitki 30 - 40 gün sonra hasat edilebilir hale gelecektir.

Ispanak

Serin iklimi seven ıspanak, soğuk havalara ve dona karşı da dayanıklıdır. Soğuk havada daha sağlıklı filizlenen ıspanak, her türlü toprakta yetiştirilebilir. Ispanak tohumları ortalama 10 günde çimlenir. Ispanak ışığı bol alan bir yere dikilirse, bitki saplarının boyu kısalır ve bitkinin yaprakları daha güçlü olur. Sonbaharda ekilen ıspanakların hasat süresi, tür ve yetiştirme şekline bağlı olarak 4 - 6 hafta arasında olur.

Turp

Turp da sonbaharda ekilen bitkilerdendir, fakat çok sıcaktan hoşlanmadığı için çok soğuktan da hoşlanmaz. Toprak konusunda seçicidir, nemli ve organik yönünden zengin toprakları sever. Bol ürün almak için güneş ışığı olan bir yere ekin. Bitkiyi düzenli sulayın, susuz kaldığında turplarda çatlama olur. Toprakta uzun süre kalırsa tadı daha acı olur, buna göre her seferinde eşit miktarda düzenli sulayın ve hasat zamanı geldiğinde bitkiyi toprakta tutmayın.

Kereviz

Ilık ve serin iklim bitkisi olan kereviz, humuslu topraklarda bol mahsül verir. Organik maddelerce zengin, hafif asitli karakterli topraklar tercih edilmelidir. Kereviz tohumları 15 - 20 gün içinde çimlenir, çimlendikten sonra büyüyeceği toprağa alınan bitkinin toprağının 3 haftada bir çapalanarak havalandırılması gerekir. Kereviz dikimden 6 hafta sonra olgunluğa erişir.

Marul

Marul, nem tutma kapasitesi yüksek, organik maddeler yönünden zengin toprakları tercih eder. Sonbaharın ilk iki ayı içerisinde dikilebilir, tohumların en iyi çimlenme sıcaklığı türüne göre değişkenlik göstererek 10 - 18 derece arasıdır. Marullar uygun bir kasa veya kap içine 10 cm kalınlığındaki toprağa ekilir ve çimlenene kadar şeffaf bir naylon örtü ile üzeri örtülür. Çimlenme başladığında güneşten korunmalıdır, fideler 4 - 5 cm olduğunda aralıklı olarak fideleri topraktan su ile ayırarak dikilecek toprağa alınır. Düzenli gübreleme ile bitkiler 2 - 3 ay gibi bir sürede hasat edilecek olgunluğa ulaşır.


ÜCRETSİZ DENEME ÜYELİĞİ İÇİN HEMEN BAŞVURUN

LÜTFEN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUNUZ.

DANIŞMANLARIMIZ EN KISA ZAMANDA SİZE ULAŞACAKTIR.

Zone form

1. Ücretsiz deneme, kulübe yakın (en fazla 10km) olan misafirler içindir.

2. Misafirlerimizin, 20 yaş ve üzerinde olması gerekmektedir.

3. Ücretsiz deneme hakkı her misafirimiz için bir kereliktir.

Bu şartlar sağlanmazsa kulübe günlük giriş ücreti olarak 80 TL ödenir.

1. Onay metni

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Merkez Yapı İnşaat Spor ve Tur. İşl. A. Ş. (“Zone”) tarafından veya bir aracı firma vasıtasıyla tarafıma Zone tarafından sunulan hizmetlere ve şirketle ilgili güncellemelere ilişkin telefon, faks, elektronik, posta, MMS ya da SMS hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri ve görüntü içerikli her türlü ticari elektronik ileti ile yapılacak her türlü tanıtım, bilgilendirme, reklam, kampanya, aktivite, pazarlama fırsat ve sair iletilerin gönderimini ve bu form kapsamında vermiş olduğum bilgilerin istatistik ve anket çalışmaları için kullanılabileceğini kabul ettiğimi ve Zone tarafından gönderilen iletilerde bu hususta belirtilen yöntemle gönderim listesinden her zaman kolayca ve ücretsiz şekilde çıkarak ticari elektronik ileti gönderimini durdurabileceğimi bildiğimi beyan ederim.

2. Kanun kapsamında tarafınızca ticari elektronik ileti gönderilmesi için tarafınızdan onay verilmesi gerekliliğine ilişkin bilgilendirme metni aşağıdaki gibidir

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde, hizmet sağlayıcının, mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlama, işletmesini tanıtmak ya da kutlama ve temenni gibi içeriklerle tanınırlığını artırmak amacıyla alıcıların elektronik iletişim adreslerine gönderdiği ticari elektronik iletiler için kendisi tarafından alıcı olarak tarafınızdan onay alınması gerekmekte olup bu minvalde tarafınızdan söz konusu onay formunun kabul edilmesi gerekmektedir. Devam eden abonelik, üyelik veya ortaklık durumu ile tahsilat, borç hatırlatma, bilgi güncelleme, satın alma ve teslimat veya benzeri durumlara ilişkin bildirimleri içeren iletiler ile hizmet sağlayıcıya ilgili mevzuatla getirilen bilgi verme yükümlülüğü durumlarında şirketimiz açısından önceden onay alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte, gerekçe göstermeksizin ticari elektronik iletiyi reddetme hakkınızın bulunduğunu ve ticari elektronik ileti hangi iletişim kanalıyla gönderildiyse ret bildiriminin ücretsiz bir şekilde aynı iletişim kanalıyla sağlanabileceğini belirtiriz.

Yukarıdaki maddeleri ve sözleşmeyi okudum, kabul ediyorum.