İYİ BİR ÇORBANIN SIRRI                                                                     İYİ BİR ÇORBANIN SIRRI

ZONE TEAM

26 Eylül 2017

İYİ BİR ÇORBANIN SIRRI

İyi bir çorbanın sırrı nedir?

Biliyoruz ki iyi bir çorba yapmanın sırları olduğu kadar kuralları da var. Çorba yapmakta ustalaştıkça, katmanlar üzerinde oynayarak sürprizli lezzetler elde edebilirsiniz.

Çorbanın yapı taşlarını belirlemek

Çorba yaparken, içine girecek olan malzemeden daha önemli ne olabilir? Elbette pişirmesi de önemlidir fakat çorbanın içinde bulunacak malzemelerin birbirleriyle uyumu herşeydir.

Öncelikle nasıl bir çorba yapmak istediğinize karar verin. Sebze çorbaları, uzun zamandır kaynayan nişastalı lezzetlerin öne çıkmasını sağlar. Uygun miktarda sıvı kullanın ve eklediğiniz her bileşenin sıvıyla dengeli olmasını sağlayın. Tavuk çorbası, minestrone çorbası gibi çorbalarda sebzeler daha yumuşaktır, sıvı azalır ve nişasta kalınlaşır. Kremsi domates çorbası ve vichyssoise gibi çorbalarda soğan ile başlayın, bir veya iki ana içerik ekleyerek malzemeyi kaplayacak kadar sıvı ekleyin, baharatları karıştırın ve tatlandırın. Çorba yapmakta ustalaştıkça, sebze ve baklagillerin içine saklanmış ipeksi çorbaların potansiyelini görmeye başlayacaksınız.

Çorbanız için hangi yağ uygun?

Çorbanızı seçtikten sonra, onun temelini oluşturmaya başlayabilirsiniz. Bir Fransız çorbası için tereyağı, bir İtalyan çorbası için zeytinyağı kullanabilirsiniz. Seçeceğiniz yağ, kıyılmış sebzelerin aromatik tabanını oluşturacak. Basit bir aromatik temel için, 4 çorba kaşığı kadar üzüm çekirdeği ve fındık yağı gibi nötr lezzette olacak bir yağ veya zeytinyağı kullanabilirsiniz. Eğer çorbanıza bir parça et de eklemek istiyorsanız, yağ oranını yarı yarıya azaltın.

Baharatlar çok önemli

Lezzeti ön plana çıkaran, yağda hafifçe kavrulmuş olan baharatlardır. Yoğun lezzette bir Meksika çorbası için, 1 çorba kaşığı kekik, tenceredeki soğan ve sarımsak üzerine eklenir. 1/4 biber ezmesi veya sotelenmiş acı biberler ve 1 bardak rendelenmiş domates eklenir. Bir Hint çorbası için, soğan ve sarımsağı rendeledikten sonra pişirme aşamasında bir çay kaşığı kimyon tohumu karıştırın, 20 saniye kadar erittikten sonra 1/2 çay kaşığı zerdeçal ile tamamlayın.

Kekik ve pul biber gibi baharatları pişmekte olan yağda 20 saniye kadar tuttuktan sonra soğanı ekleyebilirsiniz. Kimi baharatlar da çorbanız pişmeye yakınken tekrar ziyaret edebilir.

Tavuk Çorbası Tarifi

Tavuk çorbasında kullanacağınız tavuklar için, kızartılmış tavuklardan kalan kemikleri kullanmaktan çekinmeyin, ancak kemiklerden en az yarısı çiğ olmalıdır. Jelatin içeriği zengin olan kanat gibi tavuk kemiklerini de kullanabilirsiniz.

Malzemeler: 1 kg çiğ tavuk kemikleri, 5 litre su, 2 orta boy soğan, 2 havuç, bir parça kereviz sapı, 1 tatlı kaşığı karabiber, 2 defne yaprağı, 2 kekik yaprağı, 5 maydanoz yaprağı, 1 çorba kaşığı beyaz şarap sirkesi

Sirkenin dışındaki her şeyi bir tencereye sıkıştırın ve su ekleyerek yüksek sıcaklıkta kaynamaya getirdikten sonra ocağın altını kısarak kaynamaya bırakın. Yüzeye çıkan köpükleri alın. Tavuktaki besin ve minerallerin ortaya çıkışını sağlayacak olan sirkeyi bu noktada ekleyebilirsiniz. Çorbanız çok uzun süre kaynayacak. Lezzetli bir tavuk çorbası için 6 ila 8 saat arası, tüm malzeme kaynar halde tutulur. Ne kadar uzun süre pişirirseniz, jelatin kıvamı da o kadar iyi olacaktır. Pişme işlemi tamamlandıktan sonra malzemeleri süzerek servise hazırlayabilirsiniz. Çorbanızı 5 güne kadar buzdolabında, 3 ay da derin dondurucuda saklayabilirsiniz.


ÜCRETSİZ DENEME ÜYELİĞİ İÇİN HEMEN BAŞVURUN

LÜTFEN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUNUZ.

DANIŞMANLARIMIZ EN KISA ZAMANDA SİZE ULAŞACAKTIR.

Zone form

1. Ücretsiz deneme, kulübe yakın (en fazla 10km) olan misafirler içindir.

2. Misafirlerimizin, 20 yaş ve üzerinde olması gerekmektedir.

3. Ücretsiz deneme hakkı her misafirimiz için bir kereliktir.

Bu şartlar sağlanmazsa kulübe günlük giriş ücreti olarak 80 TL ödenir.

1. Onay metni

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Merkez Yapı İnşaat Spor ve Tur. İşl. A. Ş. (“Zone”) tarafından veya bir aracı firma vasıtasıyla tarafıma Zone tarafından sunulan hizmetlere ve şirketle ilgili güncellemelere ilişkin telefon, faks, elektronik, posta, MMS ya da SMS hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri ve görüntü içerikli her türlü ticari elektronik ileti ile yapılacak her türlü tanıtım, bilgilendirme, reklam, kampanya, aktivite, pazarlama fırsat ve sair iletilerin gönderimini ve bu form kapsamında vermiş olduğum bilgilerin istatistik ve anket çalışmaları için kullanılabileceğini kabul ettiğimi ve Zone tarafından gönderilen iletilerde bu hususta belirtilen yöntemle gönderim listesinden her zaman kolayca ve ücretsiz şekilde çıkarak ticari elektronik ileti gönderimini durdurabileceğimi bildiğimi beyan ederim.

2. Kanun kapsamında tarafınızca ticari elektronik ileti gönderilmesi için tarafınızdan onay verilmesi gerekliliğine ilişkin bilgilendirme metni aşağıdaki gibidir

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde, hizmet sağlayıcının, mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlama, işletmesini tanıtmak ya da kutlama ve temenni gibi içeriklerle tanınırlığını artırmak amacıyla alıcıların elektronik iletişim adreslerine gönderdiği ticari elektronik iletiler için kendisi tarafından alıcı olarak tarafınızdan onay alınması gerekmekte olup bu minvalde tarafınızdan söz konusu onay formunun kabul edilmesi gerekmektedir. Devam eden abonelik, üyelik veya ortaklık durumu ile tahsilat, borç hatırlatma, bilgi güncelleme, satın alma ve teslimat veya benzeri durumlara ilişkin bildirimleri içeren iletiler ile hizmet sağlayıcıya ilgili mevzuatla getirilen bilgi verme yükümlülüğü durumlarında şirketimiz açısından önceden onay alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte, gerekçe göstermeksizin ticari elektronik iletiyi reddetme hakkınızın bulunduğunu ve ticari elektronik ileti hangi iletişim kanalıyla gönderildiyse ret bildiriminin ücretsiz bir şekilde aynı iletişim kanalıyla sağlanabileceğini belirtiriz.

Yukarıdaki maddeleri ve sözleşmeyi okudum, kabul ediyorum.