HIZLI DAVRAN!                                                                          HIZLI DAVRAN!

ZONE TEAM

1 Kasım 2017

HIZLI DAVRAN!

Reaksiyon süreleri neden önemli?

Sporda reaksiyon süreleri genelde pek önemsenmez. Temel olarak reaksiyon süresi, dışarıdan verilen bir etkiye ne kadar hızlı tepki gösterebildiğinizdir. Örneğin koşarken sprint ile başlayabilmek, tenis oynarken servise karşılık verebilmek ya da boksta bir yumruktan kaçabilmek, gibi. Hızlı reaksiyon süreleri sporun her dalında ve hayatın içerisinde her zaman gerekli. İyi haber: Reaksiyon sürelerinizi geliştirmeniz oldukça mümkün. Yani eğer düz yolda yürürken bile hızlı reaksiyon gösteremeyip düşüyorsan ya da size doğru gelen bir topa ilk hamleniz suratınızı kapatmak oluyorsa (Onu yaparken bile gecikiyorsanız) bu yazımızda size reaksiyon süreleri ve gelişimi anlatacağız.

REAKSİYONUN BAŞLANGICI

Tepkimelerimiz, beyin ve omurilikten oluşan merkezi sinir sistemi ve periferik sinir sistemimizce kontrol edilir ve tetiklenir.

Peki, tepkimelerimiz nasıl çalışıyor? Diyelim ki cumartesi sabahı erkenden sahile indiniz, bisiklete bindiniz ve spor yapmanın, manzaranın tadını çıkarıyorsunuz. Yolda giderken, bisiklet yolundan giden insanları fark ettiniz. Bu durumda, sinyal gözünüzde bulunan reseptörlerden, beyninize kadar gider. Nöronlar boyunca ilerleyen bu sinyaller aslında elektriksel tepilerdir ve merkezi sinir sistemi tarafından işlenir. İşlem sonrasında bir karar verilir: Beyniniz durumu algıladı ve sola doğru yönelmeye kanaat getirdiniz. Şimdi, beyninizden kaslarınıza, motor nöronları aracılığıyla gerekli hareketi sağlamak için sinyal gönderilir.

Kulağa kolay geliyor değil mi? Şimdi bir de gözünüzün yolda olmadığını ve insanları son anda fark ettiğinizi düşünün. Üstüne üstlük saniyede 10 metre hızla gittiğinizi varsayın. Hızlı hareket etmek ve ne kendinize, ne de insanlara zarar vermeden tepki vermek zorunda olduğunuzu düşünün. Çok zorlamayın, büyük ihtimalle o insanlara çarpmaz ama düşerdiniz.

REAKSİYON VE REFLEKS: NE FARKI VAR?

Reaksiyon ile refleksi aynı şey olarak düşünüp kullandıysanız, yanıldınız. Evrimsel olarak kuşandığımız reflekslerimiz, bizi genelde zarar görebileceğimiz durumlardan korumak için gelişmiştir. Refleksler, bu anlamda genelde negatif geri besleme döngüsüne bağlıdır ve fonksiyonel stabilizasyon durumuna dönmemize yardımcı olur. Bu anlamda, normalin üstünde bir hızla gerçekleşmesi gerektiğinden, vücudumuz beyni hiç işe karıştırmaz ve doğrudan omurilikten kaslara iletilir. Reaksiyonlarımız ise her şeyden önce beyinde işlenmek zorunda olduğundan daha fazla zaman alır, ancak daha detaylı ve komplike motor hareketlerini mümkün kılar.

Eğer hala neden reaksiyon süreleriniz üzerine çalışmanız gerektiğini düşünüyorsanız, çok basit bir sebep verebiliriz: İhtiyacınız var. Sadece spor yaparken değil, sıradan yaşantınızda da, özellikle yaşlandıkça daha az sakatlanmak istiyorsanız.

Zone’da reaksiyon sürelerinizi arttırmak için gelin, spor yapmayı sevmeye başlayın.


ÜCRETSİZ DENEME ÜYELİĞİ İÇİN HEMEN BAŞVURUN

LÜTFEN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUNUZ.

DANIŞMANLARIMIZ EN KISA ZAMANDA SİZE ULAŞACAKTIR.

Zone form

1. Ücretsiz deneme, kulübe yakın (en fazla 10km) olan misafirler içindir.

2. Misafirlerimizin, 20 yaş ve üzerinde olması gerekmektedir.

3. Ücretsiz deneme hakkı her misafirimiz için bir kereliktir.

Bu şartlar sağlanmazsa kulübe günlük giriş ücreti olarak 80 TL ödenir.

1. Onay metni

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Merkez Yapı İnşaat Spor ve Tur. İşl. A. Ş. (“Zone”) tarafından veya bir aracı firma vasıtasıyla tarafıma Zone tarafından sunulan hizmetlere ve şirketle ilgili güncellemelere ilişkin telefon, faks, elektronik, posta, MMS ya da SMS hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri ve görüntü içerikli her türlü ticari elektronik ileti ile yapılacak her türlü tanıtım, bilgilendirme, reklam, kampanya, aktivite, pazarlama fırsat ve sair iletilerin gönderimini ve bu form kapsamında vermiş olduğum bilgilerin istatistik ve anket çalışmaları için kullanılabileceğini kabul ettiğimi ve Zone tarafından gönderilen iletilerde bu hususta belirtilen yöntemle gönderim listesinden her zaman kolayca ve ücretsiz şekilde çıkarak ticari elektronik ileti gönderimini durdurabileceğimi bildiğimi beyan ederim.

2. Kanun kapsamında tarafınızca ticari elektronik ileti gönderilmesi için tarafınızdan onay verilmesi gerekliliğine ilişkin bilgilendirme metni aşağıdaki gibidir

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde, hizmet sağlayıcının, mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlama, işletmesini tanıtmak ya da kutlama ve temenni gibi içeriklerle tanınırlığını artırmak amacıyla alıcıların elektronik iletişim adreslerine gönderdiği ticari elektronik iletiler için kendisi tarafından alıcı olarak tarafınızdan onay alınması gerekmekte olup bu minvalde tarafınızdan söz konusu onay formunun kabul edilmesi gerekmektedir. Devam eden abonelik, üyelik veya ortaklık durumu ile tahsilat, borç hatırlatma, bilgi güncelleme, satın alma ve teslimat veya benzeri durumlara ilişkin bildirimleri içeren iletiler ile hizmet sağlayıcıya ilgili mevzuatla getirilen bilgi verme yükümlülüğü durumlarında şirketimiz açısından önceden onay alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte, gerekçe göstermeksizin ticari elektronik iletiyi reddetme hakkınızın bulunduğunu ve ticari elektronik ileti hangi iletişim kanalıyla gönderildiyse ret bildiriminin ücretsiz bir şekilde aynı iletişim kanalıyla sağlanabileceğini belirtiriz.

Yukarıdaki maddeleri ve sözleşmeyi okudum, kabul ediyorum.