GIDA ETİKETLERİ REHBERİ                                                                     GIDA ETİKETLERİ REHBERİ

ZONE TEAM

9 Nisan 2017

GIDA ETİKETLERİ REHBERİ

Sağlıklı beslenme için etiketlerde dikkat edilmesi gerekenler

Bir yiyeceğin ürün etiketinde “doğala özdeş” yazısını gördüğünüzde ne düşünürsünüz? Ürünün yapay olduğunu açıkça yazmadan “doğala özdeş” olarak etiketlenen bir çok ürün, doğal olduğu düşüncesi ile satın alınmaktadır. Oysaki “doğala özdeş”, “doğala benzer ama yapay” anlamı taşıyor. Organik gıdalarda da aynı durum söz konusu, “bu ürün organik içeriklerden elde edilmiştir” demek, aslında ürünün tamamı organik değil demektir.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, gıda etiketlenmesi konusunda tüketicilerin doğru bilgilendirilmesi için bir yönetmeliğe sahiptir. Yönetmeliğe göre, gıdanın doğası, kimliği, özellikleri, bileşimi, miktar, dayanıklılık, imalat ve üretim metodu açısından yanıltıcı bilgi olamaz. Gıdanın sahip olmadığı etiketlere veya özelliklere atıfta bulunulamaz. Özellikle belirli bileşenler ve besin öğelerinin varlığını veya yokluğunu özel olarak vurgulayan ibareler yanıltıcı olarak kullanılamaz. Verilen bilgiler doğru, açık ve tüketici için kolay anlaşılabilir olmalıdır. Raflarda bulunan ürünlerin pek çoğu etiket standartlarına uysa da, denetimlerde görüyoruz ki yanıltıcı içeriğe sahip olanlar veya içeriği sözsel olarak manipüle ederek yönetmeliğe uydurmaya çalışan besin maddeleri de hala üretilebiliyor.

Organik mi, doğal mı?

Sağlıklı beslenmek için seçici davranıyoruz ve kullandığımız ürünlerde “organik” ve “doğal” ibaresini arıyoruz. Doğal ürün ile organik ürün aynı gibi görünse de aralarında önemli bir fark var; doğal ürün sertifikalandırılmayan, üretiminden satışına kadar bir kontrolü bulunmayan, standardı bulunmayan ürünlerdir. Organik ürünlerde ise, kimyasal kullanım olup olmadığı gibi tüm etmenler tüketiciye ulaşıncaya kadar kontrol edilir ve sertifikalandırılır. Diğer yandan “doğal domates” denildiğinde, GDO’suz yani genetiği değiştirilmemiş tohumdan, kimyasal gübre, hormon, ilaç kullanılmadan üretilen domates anlaşılmaktadır. 2010 yılında çıkarılan Organik Tarım Kanunu ile, “organik bir ürünün hangi kıstaslarca organik kabul edilebileceği” bir yönetmeliğe bağlanarak çeşitli denetim firmalarına organik ürün sertifikası verme yetkisi verilmiştir. Dikkat edilmesi gereken en önemli konu, ürünün ana maddesinin organik olması, o ürünün tamamının doğal olduğu anlamına gelmemesidir. Organik ürünleri satın alırken, “organik meyvelerden elde edilmiştir” gibi ürünün tamamının değil, bir miktarının organik olduğuna dair ibarelere dikkat ederek seçin. Sağlıklı olduğunu düşündüren içerikler ihtiva eden pek çok yiyecekte kullanılan koruyucu maddeler, ek besin maddeleri, yapay içerikler, renklendirici ve şekerler, ürünü sağlıklı olmaktan uzaklaştırıyor. Bu nedenle tükettiğimiz her şeyin, tohumdan sofraya geçirmiş olduğu tüm aşamaları bilerek tüketmenin altını çiziyoruz. İthal ürünlerde ise “USDA Certified Organic” sertifikası kullanılmaktadır, bu sertifika ürünün %95 - 99 arası organik, geri kalan içeriğin organik olmadığı anlamına gelir. Ürünlerde bulunan %100 organik ibaresi, tüm içeriğin organik olduğunu belirten tek ibaredir.

Renklendiriciler

E100, E102, E104, E107 gibi kodlarıyla tanıdığımız renklendirici içeriklerin pek çoğu Avrupa ülkelerinde yasaklanmıştır. Örnek olarak renkli içecek, tatlı, reçel, unlu gıdalar, çerez ve konservelerde kullanılan Tartrazin (E102), Norveç ve Avusturya’da yasaklanmasına rağmen pek çok ülkede kullanılmaya devam ediyor. Sağlıklı beslenme için E’li maddelerin tümünden uzak durmaya çalışırken, farklı isimlerle ürün içeriklerinde yerini alan renklendicileri farketmek, renk gibi görülebilen bir özelliğe bağlı olduğundan diğer içeriklere göre daha kolay.

Şekerler

Sağlıklı olduğunu düşünerek tükettiğimiz gıdalarda da mevcut bulunan şeker, rafine edilerek bir ürüne dönüştürüldüğünde büyük zararlara neden oluyor. Raflarda yer alan şeker, değişik isimlerle karşımıza çıkabilir: sakkaroz, esmer şeker, mısır şurubu, nişasta bazlı sıvı şeker, dekstroz, sorbitol, mannitol, xylitol, fruktoz, meyve şurubu, glikoz, glikoz şurubu, bal, invert şeker, laktoz, maltoz, akçaağaç şurubu, melas, şeker şurubu, turbinado, amazake… İsimler farklı olsa da, hepsi şeker. Hazır gıdalar, konserve ürünler ve ketçap gibi ürünlerin etiketlerinde şeker, 41 farklı isim altında yer almış olabilir. Satın alacağınız gıdaların etiketlerini dikkatlice incelerken, işlenmiş gıdalardan tamamen uzaklaşarak ihtiyaç duyduğunuz besin maddelerini en doğal kaynaklardan edinin.


ÜCRETSİZ DENEME ÜYELİĞİ İÇİN HEMEN BAŞVURUN

LÜTFEN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUNUZ.

DANIŞMANLARIMIZ EN KISA ZAMANDA SİZE ULAŞACAKTIR.

Zone form

1. Ücretsiz deneme, kulübe yakın (en fazla 10km) olan misafirler içindir.

2. Misafirlerimizin, 20 yaş ve üzerinde olması gerekmektedir.

3. Ücretsiz deneme hakkı her misafirimiz için bir kereliktir.

Bu şartlar sağlanmazsa kulübe günlük giriş ücreti olarak 80 TL ödenir.

1. Onay metni

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Merkez Yapı İnşaat Spor ve Tur. İşl. A. Ş. (“Zone”) tarafından veya bir aracı firma vasıtasıyla tarafıma Zone tarafından sunulan hizmetlere ve şirketle ilgili güncellemelere ilişkin telefon, faks, elektronik, posta, MMS ya da SMS hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri ve görüntü içerikli her türlü ticari elektronik ileti ile yapılacak her türlü tanıtım, bilgilendirme, reklam, kampanya, aktivite, pazarlama fırsat ve sair iletilerin gönderimini ve bu form kapsamında vermiş olduğum bilgilerin istatistik ve anket çalışmaları için kullanılabileceğini kabul ettiğimi ve Zone tarafından gönderilen iletilerde bu hususta belirtilen yöntemle gönderim listesinden her zaman kolayca ve ücretsiz şekilde çıkarak ticari elektronik ileti gönderimini durdurabileceğimi bildiğimi beyan ederim.

2. Kanun kapsamında tarafınızca ticari elektronik ileti gönderilmesi için tarafınızdan onay verilmesi gerekliliğine ilişkin bilgilendirme metni aşağıdaki gibidir

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde, hizmet sağlayıcının, mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlama, işletmesini tanıtmak ya da kutlama ve temenni gibi içeriklerle tanınırlığını artırmak amacıyla alıcıların elektronik iletişim adreslerine gönderdiği ticari elektronik iletiler için kendisi tarafından alıcı olarak tarafınızdan onay alınması gerekmekte olup bu minvalde tarafınızdan söz konusu onay formunun kabul edilmesi gerekmektedir. Devam eden abonelik, üyelik veya ortaklık durumu ile tahsilat, borç hatırlatma, bilgi güncelleme, satın alma ve teslimat veya benzeri durumlara ilişkin bildirimleri içeren iletiler ile hizmet sağlayıcıya ilgili mevzuatla getirilen bilgi verme yükümlülüğü durumlarında şirketimiz açısından önceden onay alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte, gerekçe göstermeksizin ticari elektronik iletiyi reddetme hakkınızın bulunduğunu ve ticari elektronik ileti hangi iletişim kanalıyla gönderildiyse ret bildiriminin ücretsiz bir şekilde aynı iletişim kanalıyla sağlanabileceğini belirtiriz.

Yukarıdaki maddeleri ve sözleşmeyi okudum, kabul ediyorum.