BU SQUAT HATALARINA DÜŞMEYİN!                                                                  BU SQUAT HATALARINA DÜŞMEYİN!

ZONE TEAM

12 Kasım 2017

BU SQUAT HATALARINA DÜŞMEYİN!

Squat, vücut ağırlığı ile yapılan en temel egzersizlerden biri ve her insan hayatında bilerek veya bilmeyerek squat yapıyor. Her ne kadar ileri seviyede olsanız ve bin kez squat yapmış olsanız bile, temel squat tekniğinizi gözden geçirmenizde fayda var: Çünkü squat, en hatalı yapılan egzersizlerden biri!

Yeni bir set için hazırlık yapmadan önce, kendinizde kontrol etmeniz gereken noktaları bir kez daha hatırlayalım:

YETERİNCE AŞAGI İNMEMEK

İnsanların en çok yaptığı squat hatalarından biri, yeterince aşağı inmemek. Bu, hareketin etkinliğini azaltıyor çünkü hareketin mesafesini limitliyor. İdeal bir squat için kalçalarınız, dizlerinizin altında olması gerekiyor: Aklınızda tutmanız için squat mottonuz: “Kalça yer görsün”

Hareketi doğru yapmak ve sakatlanmadan kaçınmak için, ayaklarınızın omuz genişliğinde olması ve böylece vücudunuzun dengeli bir şekilde durabilmesi gerekiyor.

DİZLERİN İÇE DÖNÜK KALMASI

Bu hata size ciddi sakatlıklara ve dizlerinizde uzun süreli ağrılara sebep olabilir, aman dikkat! Eğer squat esnasında dizleriniz içe dönüyorsa, glute kaslarınızın tam olarak aktive olmasını engeller. Bu da sizin gücünüzü etkiler ve baskının dizinizdeki eklemlere yüklenmesine sebep olur: Bu şekilde devam etmek uzun vadede sakatlanmanız anlamına gelir.

Tavsiyemiz: Her zaman dizlerinizin dışa dönük olduğundan ve ayak bileğinizle aynı hizada olduğundan emin olun.

ÖNE DOĞRU ÇOK EĞİLMEK

Squat esnasında öne eğilmek fazlasıyla etkisiz bir squat anlamına gelir. Eğer set üstüne set yaptığınız squatların bir işe yaramasını istiyorsanız, sırtınız ve belinizin üstü elinizden geldiğince dik ve düz olmalı. Eğer dengenizi sağlamakta sorun çekiyorsanız, bunun çaresi ağırlığınızı aşağı doğru inerken topuklarınıza yüklemektir: Böylece öne eğilmekten kaçınırsınız ve glute kaslarınızı daha fazla çalıştırırsınız.

TOPUKLARI KALDIRMAK

Eğer squat yaparken topuklarınız yerden kalkıyorsa, hareketiniz dengesiz olacak ve dizlerinizi fazla zorlamanıza sebep olacaktır. Ağırlığınızı topuklarınıza vererek, havaya kalkmalarını engelleyebilirsiniz. Kendinizi kontrol etmek için: Squat yaparken ayak başparmaklarınızı havaya kaldırabiliyorsanız, doğru yoldasınız demektir.

KAMBURLUK

Sadece squat yaparken değil, hayatınızın her aşamasında hatırlamanız gerek: Kambur durmayın! Sırtınız squat esnasında kamburlaşırsa, dengenizi çok ciddi bir şekilde kaybeder ve omurlar arasındaki disklere fazla yük bindirirsiniz ki bu diskler fazlasıyla sakatlanmaya meyillidir. Bu sebeple squat esnasında sırtınızın dik ve hafif içe doğru eğimli olduğundan emin olun.

Sadece spor yapmak yetmez: Tekniğinizi de kusursuzlaştırıp, hedeflerinize bilinçli bir şekilde ulaşabilmek için Zone’a gelin, zinde kalın!


ÜCRETSİZ DENEME ÜYELİĞİ İÇİN HEMEN BAŞVURUN

LÜTFEN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUNUZ.

DANIŞMANLARIMIZ EN KISA ZAMANDA SİZE ULAŞACAKTIR.

Zone form

1. Ücretsiz deneme, kulübe yakın (en fazla 10km) olan misafirler içindir.

2. Misafirlerimizin, 20 yaş ve üzerinde olması gerekmektedir.

3. Ücretsiz deneme hakkı her misafirimiz için bir kereliktir.

Bu şartlar sağlanmazsa kulübe günlük giriş ücreti olarak 80 TL ödenir.

1. Onay metni

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Merkez Yapı İnşaat Spor ve Tur. İşl. A. Ş. (“Zone”) tarafından veya bir aracı firma vasıtasıyla tarafıma Zone tarafından sunulan hizmetlere ve şirketle ilgili güncellemelere ilişkin telefon, faks, elektronik, posta, MMS ya da SMS hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri ve görüntü içerikli her türlü ticari elektronik ileti ile yapılacak her türlü tanıtım, bilgilendirme, reklam, kampanya, aktivite, pazarlama fırsat ve sair iletilerin gönderimini ve bu form kapsamında vermiş olduğum bilgilerin istatistik ve anket çalışmaları için kullanılabileceğini kabul ettiğimi ve Zone tarafından gönderilen iletilerde bu hususta belirtilen yöntemle gönderim listesinden her zaman kolayca ve ücretsiz şekilde çıkarak ticari elektronik ileti gönderimini durdurabileceğimi bildiğimi beyan ederim.

2. Kanun kapsamında tarafınızca ticari elektronik ileti gönderilmesi için tarafınızdan onay verilmesi gerekliliğine ilişkin bilgilendirme metni aşağıdaki gibidir

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde, hizmet sağlayıcının, mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlama, işletmesini tanıtmak ya da kutlama ve temenni gibi içeriklerle tanınırlığını artırmak amacıyla alıcıların elektronik iletişim adreslerine gönderdiği ticari elektronik iletiler için kendisi tarafından alıcı olarak tarafınızdan onay alınması gerekmekte olup bu minvalde tarafınızdan söz konusu onay formunun kabul edilmesi gerekmektedir. Devam eden abonelik, üyelik veya ortaklık durumu ile tahsilat, borç hatırlatma, bilgi güncelleme, satın alma ve teslimat veya benzeri durumlara ilişkin bildirimleri içeren iletiler ile hizmet sağlayıcıya ilgili mevzuatla getirilen bilgi verme yükümlülüğü durumlarında şirketimiz açısından önceden onay alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte, gerekçe göstermeksizin ticari elektronik iletiyi reddetme hakkınızın bulunduğunu ve ticari elektronik ileti hangi iletişim kanalıyla gönderildiyse ret bildiriminin ücretsiz bir şekilde aynı iletişim kanalıyla sağlanabileceğini belirtiriz.

Yukarıdaki maddeleri ve sözleşmeyi okudum, kabul ediyorum.