BİLGİSAYAR BAŞINDA ÇALIŞMANIN TEMEL KURALLARI                                                          BİLGİSAYAR BAŞINDA ÇALIŞMANIN TEMEL KURALLARI

ZONE TEAM

18 Temmuz 2017

BİLGİSAYAR BAŞINDA ÇALIŞMANIN TEMEL KURALLARI

Çalışırken sağlığınızı kaybetmeyin!

Masa başında çalışırken neden bu kadar çok yoruluyoruz? Sırt, boyun ve bel ağrılarımızın nedeni masa başında bilgisayar kullanımı sırasındaki yanlış oturma - yanlış pozisyonlardan dolayı olabilir mi? Evet, bu sorular masa başında çalışan pek çoğumuzun sorarak olumlu yanıt aldığı sorular. Ne yazık ki masa başında çalışırken, doğru pozisyonu sağlayamama, uzun süre hareketsiz kalma gibi alışkanlıklar, sırt, boyun, bel, omuz ağrılarının ve omurganın tamamını etkileyen postür bozukluklarının temel nedeni.

Bel, boyun, sırt ve omuz ağrılarının nedeni

Postür, sağlıklı bir kas ve iskelet sistemi açısından çok önemlidir. Sürekli tekrarlanan duruş ve oturuş yanlışlıkları, yıllar içerisinde bir taraftaki kas gruplarını daha aktif hale getirerek vücuttaki kas uyumunun bozulmasına neden oluyor. Hareketsizlik ve duruş bozuklukları, özellikle bel, boyun, sırt ve omuz kaslarında görülen ağrılara, yorgunluğa ve eğilmelere neden olabiliyor. Fıtıklar, kambur ve iskelet sistemindeki orantısızlığın başlıca nedeni bu durumdur.

Postür sağlığı için düzenli egzersiz şart

Omurganın doğal yapısına aykırı bir eksen bozukluğu, beyin ile vücut arasındaki iletişim ağında da kopukluğa neden olur. Omurgada ağrılara neden olan duruş bozuklarını engellemek ve sağlıklı bir postüre sahip olmak için düzenli egzersiz yapmalı, kaslarımızı güçlendirmeli, en doğru oturma ve duruş pozisyonlarını öğrenerek anatomik yapımıza ters etki edecek pozisyonlardan kaçınmalıyız.

Bilgisayar başında çalışırken duruşunuzu kontrol edin

Bilgisayar başında çalışırken sık sık hareket etmeye çalışın. Uzun süre hareketsiz kalmayın. İdeal çalışma için, yüksekliği ayarlanabilir ergonomik bir çalışma koltuğu ile ekranın göz hizanızda olacağı uygun yükseklikte bir masa olmalı. Bilgisayar başında çalışırken aşağıdaki adımları kontrol ederek en uygun pozisyonda çalışın.

 • Sırtın üst kısmı düz, omuzlar yanlarda rahat pozisyonda
 • Kalçalar mümkün olduğu kadar geride tutulmalı, bel öne eğilmemeli.
 • Sırt destekli ve omurga kıvrımına uyumlu olmalı.
 • Çalışma koltuğu en uygun yükseklik için ayarlanabilir olmalı
 • Ekran göz hizasında veya çok az aşağıda konumlanmalı, çalışırken boynunuzu eğiyorsanız ekranı yükseltmeli veya sandalyenin uzunluğunu düşürmelisiniz.
 • Kollar dirsekten itibaren masa üzerinde düz bir konumda olmalı, bilek ve parmaklar eğimsiz ve rahat pozisyonda olmalı.
 • Dizler, üst bacak ile alt bacak arasında 90 - 100 derecelik bir açı oluşturacak şekilde bükülü olmalı.
 • Ayaklar, düz zemine basmalı veya uygun bir ayak desteğine dayalı olmalı.

ÜCRETSİZ DENEME ÜYELİĞİ İÇİN HEMEN BAŞVURUN

LÜTFEN AŞAĞIDAKİ FORMU DOLDURUNUZ.

DANIŞMANLARIMIZ EN KISA ZAMANDA SİZE ULAŞACAKTIR.

Zone form

1. Ücretsiz deneme, kulübe yakın (en fazla 10km) olan misafirler içindir.

2. Misafirlerimizin, 20 yaş ve üzerinde olması gerekmektedir.

3. Ücretsiz deneme hakkı her misafirimiz için bir kereliktir.

Bu şartlar sağlanmazsa kulübe günlük giriş ücreti olarak 80 TL ödenir.

1. Onay metni

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde Merkez Yapı İnşaat Spor ve Tur. İşl. A. Ş. (“Zone”) tarafından veya bir aracı firma vasıtasıyla tarafıma Zone tarafından sunulan hizmetlere ve şirketle ilgili güncellemelere ilişkin telefon, faks, elektronik, posta, MMS ya da SMS hizmeti gibi vasıtalar kullanılarak elektronik ortamda gerçekleştirilen ve ticari amaçlarla gönderilen veri ve görüntü içerikli her türlü ticari elektronik ileti ile yapılacak her türlü tanıtım, bilgilendirme, reklam, kampanya, aktivite, pazarlama fırsat ve sair iletilerin gönderimini ve bu form kapsamında vermiş olduğum bilgilerin istatistik ve anket çalışmaları için kullanılabileceğini kabul ettiğimi ve Zone tarafından gönderilen iletilerde bu hususta belirtilen yöntemle gönderim listesinden her zaman kolayca ve ücretsiz şekilde çıkarak ticari elektronik ileti gönderimini durdurabileceğimi bildiğimi beyan ederim.

2. Kanun kapsamında tarafınızca ticari elektronik ileti gönderilmesi için tarafınızdan onay verilmesi gerekliliğine ilişkin bilgilendirme metni aşağıdaki gibidir

6563 Sayılı Elektronik Ticaretin Düzenlenmesi Hakkında Kanun ve 15 Temmuz 2015 tarihli 29417 sayılı Resmi Gazete'de yayınlanan Ticari İletişim Ve Ticari Elektronik İletiler Hakkında Yönetmelik çerçevesinde, hizmet sağlayıcının, mal ve hizmetlerini tanıtmak, pazarlama, işletmesini tanıtmak ya da kutlama ve temenni gibi içeriklerle tanınırlığını artırmak amacıyla alıcıların elektronik iletişim adreslerine gönderdiği ticari elektronik iletiler için kendisi tarafından alıcı olarak tarafınızdan onay alınması gerekmekte olup bu minvalde tarafınızdan söz konusu onay formunun kabul edilmesi gerekmektedir. Devam eden abonelik, üyelik veya ortaklık durumu ile tahsilat, borç hatırlatma, bilgi güncelleme, satın alma ve teslimat veya benzeri durumlara ilişkin bildirimleri içeren iletiler ile hizmet sağlayıcıya ilgili mevzuatla getirilen bilgi verme yükümlülüğü durumlarında şirketimiz açısından önceden onay alma zorunluluğu bulunmamaktadır. Bununla birlikte, gerekçe göstermeksizin ticari elektronik iletiyi reddetme hakkınızın bulunduğunu ve ticari elektronik ileti hangi iletişim kanalıyla gönderildiyse ret bildiriminin ücretsiz bir şekilde aynı iletişim kanalıyla sağlanabileceğini belirtiriz.

Yukarıdaki maddeleri ve sözleşmeyi okudum, kabul ediyorum.